Z tym zdjęciem wiąże się taka oto historyjka.

 

Druh Jasiu otrzymał list podczas pobytu na obozie w Zieleńcu (lata 70), a wówczas panował taki zwyczaj, że aby dostać ten list do ręki, to należało wykonać jakąś pożyteczną pracę na rzecz społeczności obozowej. I tak druhowi Jasiowi przypadło zadanie umycia kaloszy dla całego podobozu, którego był wtedy  komendantem. Pozostała kadra i co sprytniejsi harcerze "podrzucali" swoje kalosze do umycia nie będąc uczestnikami tegoż podobozu - o czym dh. Jasiu dowiedział się po wielu latach. hm. JJ


Aby być razem pracowaliśmy razem.

W odpowiedzi na wezwanie dh. Danki postanowiłem  sięgnąć w zakamarki mej pamięci i oto fotografie
które powstały ponad dziesiąt lat temu. Nie ważne ile, ale niewątpliwie wpisują się w stulecie mosińskiego harcerstwa.
Zdjęcie grupowe to zastęp ORKIESTRY z obozu w Szklarskiej Porębie. Jak widać na zdjęciu wszyscy członkowie zastępu występują w koszulkach z nadrulkiem podobizny Jimiego Hendrixa - muzyka, jak przystało na orkiestrę. Aby tak wyglądać (czyt. wyróżniać się) potrzebne były pieniądze. Postanowiliśmy je zarobić. I dzięki druhowi Romanowi Bartkowiakowi "podchwyciliśmy" pracę przy kopaniu fundamentów pod nowy dom dla znajomego dh.Romana. Praca fizyczna dla nastolatków bardzo ciężka. Po jej wykonaniu z odciskami i bąblami na dłoniach, odbieraliśmy nasze ciężko zarobione pieniądze. Myślę że  wszystkim nam pozostał szacunek dla ciężkiej pracy i  naszych własnych uczciwie zarobionych pieniędzy. Dzięki temu mogliśmy się cieszyć wakacyjnym wypoczynkiem i przebywaniem w gronie przyjaciół. Na drugim zdjęciu z podobnego okresu acz innego obozu dwaj druhowie "smalą cholewki" do instruktorki naszego hufca, druhny Ewy. Tak to drzewiej bywało i w pamięci pozostało.
dh hm. JJ
(na pierwszym zdjęciu w "lenonkach" na drugim po prawej stronie)
Z archiwum
dh. Marcina Lewandowskiego"
Danusiu, jedno z nielicznych zdjęć podczas ładowania samochodów na obóz, jeszcze ze starego magazynu harcerskiego, przy ul. Krotowskiego. W roli głównej dh Maciej Szczepaniak."
Miło, że z zakamarków wydobywacie naszą harcerską historię. Uzupełnię wiadomość. Był to wyjazd na obóz w roku 1979 do Kuźnicy Zbąskiej, gdzie miałam przyjemność pełnić funkcję komendanta. Zachęcam członków drużyn, uczestników obozów do przesłania swoich zdjęć a może i spisanych wspomnień - dh. Danka
Od lewj od góry dh/dh: Jacek Dominiak, Andrzej Wojciechowski, Zenon Kabat, (poniżej) Henryk Bartkowiak, dolny rząd od lewej: Andrzej Skrzypczak, Jan Jurgiewicz, Mieczysław Michałowski.Przeglądając  moje archiwum znalazłem dokument zgłoszenia na XIV Harcerski Rajd Wielkopolski (lata 70 ubiegłego wieku - jak to brzmi!! ale zarazem uświadamia mi jaki jestem "młody") z podanymi trasami wokół Mosiny, byłem wtedy komendantem Szczepu i przypominam sobie że nasze szczepowe drużyny uczestniczyły w nim.

 

hm. Jan Jurgiewicz


 

Drodzy Mieszkańcy Mosiny, Zuchy, Harcerze, Instruktorzy, Przyjaciele tworzący 100-letnią historię naszego Mosińskiego Harcerstwa.

Historia mosińskiego harcerstwa sięga roku 1921. Rok 2021 to, rok obchodów 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego w Mosinie. Od kilku lat przygotowujemy się do Jubileuszowych obchodów. Gromadzenie wszystkiego, co związane jest z przeszłością naszego harcerstwa, to jedno z zadań Kręgu Instruktorskiego T.W.A. "Elita" ZHP Mosina. Jeżeli uznajesz, czas spędzony na zbiórkach, obozach za ważny element Twojego życia, dołącz do nas!. Zwracamy się z prośbą do byłych harcerzy, rodzin harcerskich o udostępnienie do reprodukcji zdjęć, nominacji, rozkazów, książeczek harcerskich, książeczek instruktorskich, wycinków prasowych,. Drodzy harcerze utrwalcie na kartce własne wspomnienia z okresu zbiórek, obozów, wspólnych przeżyć. Wasze pamiątki, wspomnienia są bezcenne - podzielcie się nimi!.
 

Kontakt:  danka.bialas@wp.pl, Facebook Danuta51!,  nr telefonu; 691  742  102

Z harcerskim pozdrowieniem

Czuwaj !

wieloletnia komendantka Mosińskich Harcerzy  hm. Danuta Białas

 

 

 

 

              100-lecie Mosińskiego Harcerstwa

"Z okazji 100 lecia Mosińskiego Harcerstwa wystąpiliśmy z inicjatywą
posadzenia dębu "BOLESŁAW". Umieściliśmy w korzeniach dębu kapsułę  z przesłaniem dla potomnych.
"Na stulecie Mosińskiego Harcerstwa wybiliśmy pamiątkową monetę jednego Mosina, którą zaprojektował  jeden z członków Kręgu (dh hm. Jan Jurgiewicz)

Avers

Revers


FOTORELACJA

Sadzenie Dębu "Bolesław" z okazji 100-lecia Mosińskiego

Harcerstwa - Nadleśnictwo Babki.

Odwiedziny na wystawie

Dnia 26 .08.2021 druhna hm. Danuta Białas zapoznała gości ze Śremu z historią Mosińskich Harcerzy, podczas oprowadzania po wystawie  poświęconej zuchom, harcerzom, instruktorom, obchodzącym w tym roku 100-lecie Harcerstwa na Ziemi Mosińskiej. Harcerskie spotkanie zakończono wymianą upominków i wspólną fotką.

 

Szanowna Druhno!

 

Bardzo serdecznie dziękuję za miłe przyjęcie instruktorów  harcerskich z Kręgu Instruktora Seniora "Warcianie" przy Komendzie Hufca ZHP w Śremie, na wystawie 100 LAT HARCERSTWA NA ZIEMI MOSIŃSKIEJ. Pozdrawiam Feliks Królikowski hm. 28.08.2021

 

Dnia 9 września 2021 roku członkowie Kręgu oraz Przyjaciele odwiedzili wszystkie groby mosińskich druhów którzy odeszli na wieczną wartę, i umieściliśmy  na nich chorągiewki z okazji 100-lecia Mosińskiego Harcerstwa oraz zapaliliśmy znicze pamięci.

Zdlęcia z uroczystości odsłonięcia w Galerii

Fotorelacja z postępu prac przy OBELISKU Foto: DB; JJ; KL

Na wniosek kapituły Medalu Rzeczypospolitej Mosińskiej Rada Miejska w Mosinie przyznała Kręgowi  Instruktorskiemu T.W.A. "Elita"  przy Hufcu ZHP Mosina
Medal Rzeczypospolitej Mosińskiej.
Gratulacje od Przewodniczącej Rady Miejskiej, Burmistrza, MKŻ oraz Hufca.
MEDAL
RZECZYPOSPOLITEJ MOSIŃSKIEJ