Z tym zdjęciem wiąże się taka oto historyjka.

 

Druh Jasiu otrzymał list podczas pobytu na obozie w Zieleńcu (lata 70), a wówczas panował taki zwyczaj, że aby dostać ten list do ręki, to należało wykonać jakąś pożyteczną pracę na rzecz społeczności obozowej. I tak druhowi Jasiowi przypadło zadanie umycia kaloszy dla całego podobozu, którego był wtedy  komendantem. Pozostała kadra i co sprytniejsi harcerze "podrzucali" swoje kalosze do umycia nie będąc uczestnikami tegoż podobozu - o czym dh. Jasiu dowiedział się po wielu latach. hm. JJ


Aby być razem pracowaliśmy razem.

W odpowiedzi na wezwanie dh. Danki postanowiłem  sięgnąć w zakamarki mej pamięci i oto fotografie
które powstały ponad dziesiąt lat temu. Nie ważne ile, ale niewątpliwie wpisują się w stulecie mosińskiego harcerstwa.
Zdjęcie grupowe to zastęp ORKIESTRY z obozu w Szklarskiej Porębie. Jak widać na zdjęciu wszyscy członkowie zastępu występują w koszulkach z nadrulkiem podobizny Jimiego Hendrixa - muzyka, jak przystało na orkiestrę. Aby tak wyglądać (czyt. wyróżniać się) potrzebne były pieniądze. Postanowiliśmy je zarobić. I dzięki druhowi Romanowi Bartkowiakowi "podchwyciliśmy" pracę przy kopaniu fundamentów pod nowy dom dla znajomego dh.Romana. Praca fizyczna dla nastolatków bardzo ciężka. Po jej wykonaniu z odciskami i bąblami na dłoniach, odbieraliśmy nasze ciężko zarobione pieniądze. Myślę że  wszystkim nam pozostał szacunek dla ciężkiej pracy i  naszych własnych uczciwie zarobionych pieniędzy. Dzięki temu mogliśmy się cieszyć wakacyjnym wypoczynkiem i przebywaniem w gronie przyjaciół. Na drugim zdjęciu z podobnego okresu acz innego obozu dwaj druhowie "smalą cholewki" do instruktorki naszego hufca, druhny Ewy. Tak to drzewiej bywało i w pamięci pozostało.
dh hm. JJ
(na pierwszym zdjęciu w "lenonkach" na drugim po prawej stronie)
Z archiwum
dh. Marcina Lewandowskiego"
Danusiu, jedno z nielicznych zdjęć podczas ładowania samochodów na obóz, jeszcze ze starego magazynu harcerskiego, przy ul. Krotowskiego. W roli głównej dh Maciej Szczepaniak."
Miło, że z zakamarków wydobywacie naszą harcerską historię. Uzupełnię wiadomość. Był to wyjazd na obóz w roku 1979 do Kuźnicy Zbąskiej, gdzie miałam przyjemność pełnić funkcję komendanta. Zachęcam członków drużyn, uczestników obozów do przesłania swoich zdjęć a może i spisanych wspomnień - dh. Danka
Od lewj od góry dh/dh: Jacek Dominiak, Andrzej Wojciechowski, Zenon Kabat, (poniżej) Henryk Bartkowiak, dolny rząd od lewej: Andrzej Skrzypczak, Jan Jurgiewicz, Mieczysław Michałowski.Przeglądając  moje archiwum znalazłem dokument zgłoszenia na XIV Harcerski Rajd Wielkopolski (lata 70 ubiegłego wieku - jak to brzmi!! ale zarazem uświadamia mi jaki jestem "młody") z podanymi trasami wokół Mosiny, byłem wtedy komendantem Szczepu i przypominam sobie że nasze szczepowe drużyny uczestniczyły w nim.

 

hm. Jan Jurgiewicz


 

Drodzy Mieszkańcy Mosiny, Zuchy, Harcerze, Instruktorzy, Przyjaciele tworzący 100-letnią historię naszego Mosińskiego Harcerstwa.

Historia mosińskiego harcerstwa sięga roku 1921. Rok 2021 to, rok obchodów 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego w Mosinie. Od kilku lat przygotowujemy się do Jubileuszowych obchodów. Gromadzenie wszystkiego, co związane jest z przeszłością naszego harcerstwa, to jedno z zadań Kręgu Instruktorskiego T.W.A. "Elita" ZHP Mosina. Jeżeli uznajesz, czas spędzony na zbiórkach, obozach za ważny element Twojego życia, dołącz do nas!. Zwracamy się z prośbą do byłych harcerzy, rodzin harcerskich o udostępnienie do reprodukcji zdjęć, nominacji, rozkazów, książeczek harcerskich, książeczek instruktorskich, wycinków prasowych,. Drodzy harcerze utrwalcie na kartce własne wspomnienia z okresu zbiórek, obozów, wspólnych przeżyć. Wasze pamiątki, wspomnienia są bezcenne - podzielcie się nimi!.
 

Kontakt:  danka.bialas@wp.pl, Facebook Danuta51!,  nr telefonu; 691  742  102

Z harcerskim pozdrowieniem

Czuwaj !

wieloletnia komendantka Mosińskich Harcerzy  hm. Danuta Białas

 

 

 

 

              100-lecie Mosińskiego Harcerstwa

"Z okazji 100 lecia Mosińskiego Harcerstwa wystąpiliśmy z inicjatywą
posadzenia dębu "BOLESŁAW". Umieściliśmy w korzeniach dębu kapsułę  z przesłaniem dla potomnych.
"Na stulecie Mosińskiego Harcerstwa wybiliśmy pamiątkową monetę jednego Mosina, którą zaprojektował  jeden z członków Kręgu (dh hm. Jan Jurgiewicz)

Avers

Revers


FOTORELACJA

Sadzenie Dębu "Bolesław" z okazji 100-lecia Mosińskiego

Harcerstwa - Nadleśnictwo Babki.

Odwiedziny na wystawie

Dnia 26 .08.2021 druhna hm. Danuta Białas zapoznała gości ze Śremu z historią Mosińskich Harcerzy, podczas oprowadzania po wystawie  poświęconej zuchom, harcerzom, instruktorom, obchodzącym w tym roku 100-lecie Harcerstwa na Ziemi Mosińskiej. Harcerskie spotkanie zakończono wymianą upominków i wspólną fotką.

 

Szanowna Druhno!

 

Bardzo serdecznie dziękuję za miłe przyjęcie instruktorów  harcerskich z Kręgu Instruktora Seniora "Warcianie" przy Komendzie Hufca ZHP w Śremie, na wystawie 100 LAT HARCERSTWA NA ZIEMI MOSIŃSKIEJ. Pozdrawiam Feliks Królikowski hm. 28.08.2021

 

Dnia 9 września 2021 roku członkowie Kręgu oraz Przyjaciele odwiedzili wszystkie groby mosińskich druhów którzy odeszli na wieczną wartę, i umieściliśmy  na nich chorągiewki z okazji 100-lecia Mosińskiego Harcerstwa oraz zapaliliśmy znicze pamięci.

Zdlęcia z uroczystości odsłonięcia w Galerii

Fotorelacja z postępu prac przy OBELISKU Foto: DB; JJ; KL

Na wniosek kapituły Medalu Rzeczypospolitej Mosińskiej Rada Miejska w Mosinie przyznała Kręgowi  Instruktorskiemu T.W.A. "Elita"  przy Hufcu ZHP Mosina
Medal Rzeczypospolitej Mosińskiej.
Gratulacje od Przewodniczącej Rady Miejskiej, Burmistrza, MKŻ oraz Hufca.
MEDAL
RZECZYPOSPOLITEJ MOSIŃSKIEJ

OBOZOWY DZIEŃ PONAD 40 LAT TEMU, ALE GDZIE TO BYŁO? NIESTETY NIE WSZYSCY Z TYCH ZDJĘĆ JESZCZE SĄ WSRÓD NAS.

Czy ktoś pamięta, kto leży na ławce i kto spaceruje po prawej? (archiwum Maryli J.)